Prawo jazdy 2018 czyli zmiany i nowe przepisy. Od kiedy wejdą zmiany na prawo jazdy. Co oznacza „zielony listek”?

Prawo jazdy 2018 – sprawdźcie, jakie czekają nas zmiany w egzaminie na prawo jazdy. Kierowcy, którzy odbiorą dokument prawa jazdy po 4 czerwca 2018 roku, będą poddani pewnym ograniczeniom. Jakim? Czy egzamin na prawo jazdy będzie wyglądał inaczej? Poniżej znajdziecie najważniejsze informacje dotyczące zmian na prawo jazdy.

Prawo jazdy 2018. „Zielony listek” na początek

W czerwcu zaczną obowiązywać uchwalone już jakiś czas temu zmiany w Ustawie o kierujących pojazdami. Zmiany dotyczą kierowców, którzy odbiorą swój dokument po 4 czerwca, a najważniejsza z nich jest ta która mówi o tym, że będą oni objęci dwuletnim okresem próbnym, który wiąże się ze sporymi ograniczeniami. Okres próbny ma na celu dokształcenie niedoświadczonych kierowców.

Ma trwać dwa lata i będzie dotyczyć kierowców, którzy otrzymają dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów po 4 czerwca 2018 r. Chodzi o osoby, które po raz pierwszy zdobędą prawo jazdy kategorii B, a okres próbny będzie się liczył od dnia, w którym kierowca odbierze dokument.

Prawo jazdy 2018. Kurs doszkalający

Pomiędzy 4. a 8. miesiącem okresu próbnego, czyli od otrzymania prawa jazdy, taki kierowca będzie musiał wziąć udział w dwugodzinnym kursie doszkalającym, który odbywać się będzie w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego. To jednak nie wszystko. W tym samym czasie (pomiędzy 4. a 8. miesiącem okresu próbnego) trzeba będzie także odwiedzić ośrodek doskonalenia techniki jazdy i zaliczyć godzinne szkolenie praktyczne. Kurs doszkalający oraz szkolenie praktyczne będą płatne i zgodnie z przepisami mają w sumie kosztować nie więcej niż 300 złotych.

Zajęcia teoretyczne będą obejmować m.in. przedstawienie czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Podczas szkolenia praktycznego, kierowcy wskazane zostaną niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości.

Zarówno udział w kursie, jak i w szkoleniu będzie odpłatny. Wysokość opłaty za kurs wyniesie 100 zł., zaś za szkolenie 200 zł.

Prawo jazdy 2018. Mniejsza prędkość

Dodatkowo przez okres ośmiu miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy, kierowca będzie mógł kierować wyłącznie autem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem „zielonego listka”. W obszarze zabudowanym nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym – 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej – 100 km/h. Dodatkowo przez przez pierwsze osiem miesięcy nie będzie można pracować w roli zawodowego kierowcy. Kierowcom którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, potwierdzone mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądu, starosta (lub prezydent miasta na prawach powiatu) będzie:

  • przedłużał okres próbny o kolejne dwa lata,
  • wydawał skierowanie na kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu
  • wydawał skierowanie na badania psychologiczne.
  • Prawo jazdy 2018. Statystyki wypadków na polskich drogach są zatrważające Czy zaostrzenie przepisów dla młodych kierowców to zmieni? Kierowcy, którzy odbiorą dokument prawa jazdy po 4 czerwca 2018 roku, będą poddani pewnym ograniczeniom. Jakim? Czy egzamin na prawo jazdy będzie wyglądał inaczej?